1.
5. 10. 2025, 21:13
Prežijem to ?
Prežil som socializmus, prežijem snáď aj kapitalizmus a s poľutovaním potvrdzujem aj slova George Tsakraklidesa ktorí vo svojej eseji "400-slovná história kapitalizmu" napísal:
Kapitalizmus je pasca, ktorá láka ľudí, aby uverili, že vytvorili stabilný svet. Ekonomika, v ktorej všetci vykorisťujú všetkých ostatných, je z krátkodobého hľadiska prekvapivo stabilná – do istej miery dokonca stabilnejšia ako ekonomika založená na spolupráci.
Tento toxický nekroekonomický systém totiž našiel zázračnú pilulku, ktorá mu zabezpečuje zdanlivú nesmrteľnosť: neustále vytvárať nové problémy, a profitovať z riešenia týchto problémov. Spolieha sa pritom na ľudskú chamtivosť.
Rozvojom kapitalistickej civilizácie sa vytvorila "snehová guľa" sebapodvodu: produkcia tovarov a služieb ktoré nie sú nutne potrebné pre šťastný život podstatnej väčšiny ľudí na Zemi. Život sa stal supermarketom. Všetci v tomto supermarkete neexistujeme ako spotrebitelia, ale ako produkty spotreby. Metódy, ktoré tento ekonomický systém používa spočívajú na neúcte k životu, dlhovom otroctve ako nástrojom autocenzúry a genocíde ako prostriedku na získanie vlastníctva novej pôdy.
Prežil som socializmus, prežijem snáď aj kapitalizmus a s poľutovaním potvrdzujem aj slova George Tsakraklidesa ktorí vo svojej eseji "400-slovná história kapitalizmu" napísal:
Kapitalizmus je pasca, ktorá láka ľudí, aby uverili, že vytvorili stabilný svet. Ekonomika, v ktorej všetci vykorisťujú všetkých ostatných, je z krátkodobého hľadiska prekvapivo stabilná – do istej miery dokonca stabilnejšia ako ekonomika založená na spolupráci.
Tento toxický nekroekonomický systém totiž našiel zázračnú pilulku, ktorá mu zabezpečuje zdanlivú nesmrteľnosť: neustále vytvárať nové problémy, a profitovať z riešenia týchto problémov. Spolieha sa pritom na ľudskú chamtivosť.
Rozvojom kapitalistickej civilizácie sa vytvorila "snehová guľa" sebapodvodu: produkcia tovarov a služieb ktoré nie sú nutne potrebné pre šťastný život podstatnej väčšiny ľudí na Zemi. Život sa stal supermarketom. Všetci v tomto supermarkete neexistujeme ako spotrebitelia, ale ako produkty spotreby. Metódy, ktoré tento ekonomický systém používa spočívajú na neúcte k životu, dlhovom otroctve ako nástrojom autocenzúry a genocíde ako prostriedku na získanie vlastníctva novej pôdy.
Súhlasí
Ohrheľ
13.
6. 10. 2025, 09:05
S tým kapitalizmom je to určite celé trochu zložitejšie.
Ak sa kapitalizmus redukuje iba na ekonomický systém, tak možno nevyzerá najlepšie.
Ale ak kapitalizmus vnímame ako formu vyjadrenia životného štýlu ľudí dneška, ako vyjadrenie túžby po sebarealizácii ľudskej individuality, potom sa to celé javí inak.
Spoločenstvo ľudí si hľadá cesty životom, ako čo najlepšie žiť, ako čo najlepšie realizovať vlastné životné túžby. - A tým, že stále viac ľudí má túžbu nebyť len kolieskom mechanizmu, ale byť sebaurčujúcou entitou, brať svoj osud do vlastných rúk, z toho potom vychádza kapitalizmus ako cesta života.
Socializmus sa ukázal ako taký systém spoločnosti, v ktorom je zakotvená istá časť spoločnosti ako tá, čo organizuje a stará sa o väčšinu, ktorá viac-menej iba poslúcha.
Kapitalizmus akoby túto stratégiu rúcal a hovoril: "každý je sám za seba zodpovedný".
Avšak, deje sa to, že akoby napriek tomu nejak samo od seba vznikalo povedomie, že svet riadia akési skryté elity a bežný človek je tak či onak neslobodný a organizovaný z moci nejakých pár "vyvolených".
Ale čím je to umožnené?
Ľudia síce stále viac odmietajú náboženských bohov, ale bohu ekonomiky, bohu peňazí, kľudne zverujeme naše životy, myšlienky, emócie.
Z toho všetkého sa rodí a žije ten kapitalizmus, ktorý je nenažraný, ktorý likviduje planétu aj človeka kvôli zisku.
Ale problém nie je v ekonomickom systéme, ten je len dôsledkom.
Problém je v zmýšľaní ľudí, v každodennej morálke všetkých nás.
Ak sa kapitalizmus redukuje iba na ekonomický systém, tak možno nevyzerá najlepšie.
Ale ak kapitalizmus vnímame ako formu vyjadrenia životného štýlu ľudí dneška, ako vyjadrenie túžby po sebarealizácii ľudskej individuality, potom sa to celé javí inak.
Spoločenstvo ľudí si hľadá cesty životom, ako čo najlepšie žiť, ako čo najlepšie realizovať vlastné životné túžby. - A tým, že stále viac ľudí má túžbu nebyť len kolieskom mechanizmu, ale byť sebaurčujúcou entitou, brať svoj osud do vlastných rúk, z toho potom vychádza kapitalizmus ako cesta života.
Socializmus sa ukázal ako taký systém spoločnosti, v ktorom je zakotvená istá časť spoločnosti ako tá, čo organizuje a stará sa o väčšinu, ktorá viac-menej iba poslúcha.
Kapitalizmus akoby túto stratégiu rúcal a hovoril: "každý je sám za seba zodpovedný".
Avšak, deje sa to, že akoby napriek tomu nejak samo od seba vznikalo povedomie, že svet riadia akési skryté elity a bežný človek je tak či onak neslobodný a organizovaný z moci nejakých pár "vyvolených".
Ale čím je to umožnené?
Ľudia síce stále viac odmietajú náboženských bohov, ale bohu ekonomiky, bohu peňazí, kľudne zverujeme naše životy, myšlienky, emócie.
Z toho všetkého sa rodí a žije ten kapitalizmus, ktorý je nenažraný, ktorý likviduje planétu aj človeka kvôli zisku.
Ale problém nie je v ekonomickom systéme, ten je len dôsledkom.
Problém je v zmýšľaní ľudí, v každodennej morálke všetkých nás.
21.
sk.wikipedia.org
Súhlasí
-era-
- Cigáni idú na zájazd do Poľska. V Poľsku sa im pokazí autobus a vodič celý nešťa... pred 13 minútami
- https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/721995993_122104025822431584_... pred 1 hodinou
- https://www.youtube.com/shorts/JP02ptLz2b8 pred 1 hodinou
- Že vraj je tá piča 33.pohlavie. 😘😛🤓🤝 pred 1 hodinou
- Ale to nebude možné, lebo tá piča americká má kokot medzi varlatami. 😍😍 pred 1 hodinou
- Chcem vidieť ich potomka do piče !!!!!!!! 🤣🤣🤣🤣🤣 pred 2 hodinami
- https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/722909452_1790312415661417_46... pred 2 hodinami
- Ani EÚ ani Ukrajina nebudú diktovať podmienky, ale bude to Rusko🇷🇺 Ukrofili nerv... pred 2 hodinami
- Pobežalovci z Púchova sú presne takí !!!!!!!!!!!!! 🤮🤮🤮 pred 2 hodinami
- https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/721297908_122158979582991520_... pred 2 hodinami
- A si pozri, aké prostredie majú zvieratá a aké ľudia, vybehni na LuníkIX a vsjo... pred 3 hodinami
- Rozdiel medzi zvieratami a ľuďmi je cca v tom, že existujú zvieracie druhy, ale... pred 3 hodinami
- No ale my sme iná liga. 👏👏🤝🫂 pred 3 hodinami
- 👍 Tak my sme vzorom, lebo sme sa dohodli. 👍 pred 3 hodinami
- Zvieratá sa vedia dohodnúť, u ľudí je to takmer nemožné !!!!!!!! ☺️☺️ pred 3 hodinami
- No veď aj my sme mohli žiť v Československu, môžeme žiť samostatne. Kurdi môžu... pred 3 hodinami
- Ale zisky pre svoju krajinu a nie pre fašistický štát a to je ten rozdiel medzi... pred 3 hodinami
- Teda, toto vyššie je o európskych lídroch. USA to majú jednoznačné - im nejd... pred 3 hodinami
- Ono je na tom srandovné to, že teraz, keď sa už Ukrajina začala sebauvedomovať p... pred 3 hodinami
- A čo takí Matovičovci, Čurillovci, Cintulovci ? 🤔🫵 pred 3 hodinami
- Nejde o totalitu, ale o sebaurčenie národa. Podľa mňa, o to išlo aj Banderovi. A... pred 3 hodinami
- Ani Putin ich neopustí a ani im to neodpustí. 🤝🤝 pred 3 hodinami
- Môj pohľad: Národy v dnešnom egoistickom slova zmysle vznikali smerom zo západu.... pred 3 hodinami
- Presne v tomto poradí, ale ja si poradím a medzi hviezdy sa zaradím. 👏😛👏 pred 3 hodinami
- Potom je ťažká otázka - zničia ťa krásne ženy alebo dobrý chlast? 😛 pred 3 hodinami